Liitu listiga. Juba 10246 liitunut!

    Egiptuse üldinfo

    Ametlik nimi
    Egiptuse Araabia Vabariik, araabia keeles: Misr või Jumhuriyat Misr al-Arabiyah.

    Pealinn
    Kairo (araabia keeles Al-Qāhirah, tõlkes Võidukas), 16 miljonit elanikku. Kairo on rahvaarvult 16. metropol maailmas ja esikohal Aafrikas.

    Riigikord
    Parlamentaarne vabariik
    Riigilipp
    Kasutusele võetud 1984. Keskel valgel triibul kujutatud Egiptuse rahvussümbol Saladini kotkas vaatab lipu heiskamse suunas ja hoiab küüniste vahel riigi nime araabia keeles. Punane kujutab võitlust Briti ülemvõimu vastu enne 1952. a. revolutsiooni. Valge sümboliseerib monarhia kukutamist revolutsiooni käigus. Must on monarhia ja Briti ülemvõimu lõpp. Need nn. panaraabia värvid esinevad ka Jeemeni, Süüria ja Iraagi lippudel.
    Pindala
    1 001 450 km². Sealhulgas põllumajanduslikku maad vaid 2,8% ehk 28 000 km². Egiptuse 74 miljonit elanikku elab maa rannikualadel ja Niiluse deltas, kokku vaid 4% territooriumist. 95% egiptlastest elab 15 km raadiuses Niilusest.
    egiptuse reis
    Rahvaarv
    80,3 miljonit (arvestuslik, seisuga juuli 2007).
    Rahvastik
    97-98% rahvastikust on egiptlased, kes põlvnevad algselt sellel territooriumil elanud afroaasia rahvast (hamid) ja araablastest. Ülejaanud on etnilised vähemusrahvad: araabia beduiinid riigi idaosas ja Siinai poolsaarel, iidsed nuubia kommuunid Niiluse randadel ja mõned teised.
    Keel
    Riigikeel on araabia keel, mis alates 7. sajandist tõrjus järk-järgult välja kopti keele (lõplik hääbumine 12. sajandil). Kopti keelt kasutatakse veel mõnevõrra kopti kirikus.
    Usk
    Islamiusulisi (peamiselt sunniidid) 94%, kopte ja teisi 6%.
    Ajavahe
    Egiptuses on Eestiga sama aeg. Suveaeg algab hiljem ja lõpeb varem, kui Euroopa riikides. Kella edasi/tagasikeeramine toimub neljapäeva ööl vastu reedet. 2008.aastal lõppes suveaeg 28. augusti südaööl, 2009. aastal algab 24. aprilli südaööl. Seega on aprillis ja septembris – oktoobris kell Eestiga võrreldes 1 tund taga. Suveajale ülemineku kuupäev kõigub aastati oluliselt.
    Raha
    Egiptuses on käibel Egiptuse nael (LE). Raha saab vahetada hotellides ja rahavahetuspunktides. Kõikjal saab maksta ka eurodes ja dollarites. Kaasa tasub võtta võimalikult väikeseid rahatähti ning kohapeal raha vahetada väikeste summade kaupa.
    Ilm
    Egiptuses on kuiv ja soe, kliima on kontinentaalne – päevase ja öise temperatuuri vahe on suur. Suvel on väga kuum, külmimad kuud on detsember, jaanuar ja veebruar, kus päike soojendab päeval õhu 23-25 kraadini. Talvekuudel saab päevitada kalla kümnest kuni kella kolmeni, õhtud on jahedad – kindlasti tuleks kaasa võtta soe fliis või kampsun.
    Hea teada
    Alkoholipoliitika: Egiptusesse võib kaasa võtta 1 liitri kanget või lahjat alkoholi. Kuurortide poodides müüakse vaid kohalikku alkoholi. Kanget importalkoholi saab osta taxfree poodidest vaid kuni 24 tundi peale saabumist. Restoranides ja baarides on piiratud valikus saadaval kõik alkohoolsed joogid. Kohalike jookide hinnatase vastab Eesti omale, importalkohol on kallis.
    Arstiabi
    Loodame väga, et tervisemured ei tule teid kimbutama. Enese hoidmiseks juhinduge lihtsatest terve mõistuse reeglitest:
    • jooge vett ainult korgitud pudelitest
    • sööge vaid kooritavaid puuvilju
    • vältige piimatooteid ja vähe küpsetatud toitu
    • Kaitske end päikese eest päikesekreemidega, ärge esimestel päevadel üle pingutage
    • Kandke kõikjal kaasas veepudelit – vedelikupuudus on kuumas kliimas kerge tulema
    Kui vajate arstiabi, võtke alati koheselt ühendust meie reisiesindajaga.
    Jootraha ehk baksheesh
    Jootraha kuulub lahutamatult igapäevase elu-olu juurde ning seda oodatakse kõikide teenuste ja tihti lihtsalt ei millegi eest. Tasuks meeles pidada kolme reeglit:
    • andke jootraha ainult vastutasuks teenuse eest
    • makske pärast teenust
    • ärge andke liiga palju
    Keskmine jootraha on 10% teenusest. Pisiteenuste puhul saab hakkama 1 naelaga. Jootraha ootavad ka meie ekskursioonide bussijuhid, kelle palk on väga väike. Sobivaks summaks on 5-10 naela (kahe peale).
    Ostud
    Egiptusest tasub osta papüüruseid, vürtse, lõhnaõlisid, vasktooteid, kulda, keraamikat, kalliskive, klaasi, puuvillakangaid, vaipu ja nahka. Hinna üle tingimine on kohustuslik, kui te ei taha lasta end röövida. Kauplused on avatud hommikul 9:00-13:30 ja pärastlõunal 16:30-19:00, turismirajoonides kuni hilisõhtuni.
    Reede on moslemite pühapäev, seetõttu on riiklikud asutused ja osa kauplustest suletud. Kuurortkeskuste kauplused on valdavas enamikus terve päeva avatud.
    Pildistamine
    Kohalike elanike pildistamiseks on viisakas neilt enne luba küsida ja loomulikult ootavad nad selle eest ka väikest tasu.
    Puhkepäev
    Islami puhkepäev reede. Riigiasutused on sel päeval suletud, kinni võivad olla ka mõned kauplused. Turismipiirkonnas on enamus kauplustest avatud.
    Raha ja krediitkaardid
    Raha saate vahetada oma hotellile lisaks pankades ja rahavahetuspunktides. Kurss on hotellis halvem, aga vahe pole väga suur. Soovitame raha vahetada vajaduse järgi väiksemate summade kaupa – lennujaamas kättejäänud Egiptuse naelu tagasi ei vahetata. Püüdke raha vahetades saada võimalikult väikseid rahatähti. Avastate kiiresti, et neist on suur puudus.
    Kõikjal saab maksta ka dollarites ja eurodes.
    Krediitkaarte aktsepteeritakse hotellides ja paljudes restoranides, samuti mõnes suuremas kaupluses.
    Ramadaan
    Islamiusuliste paastukuu ramadaan on liikuv püha, mille täpse algamisaja mõõdab välja ja määrab spetsiaalne Kuuvaatluse Komitee. Sõltuvalt ajavöönditest on ramadaani algamisaeg erinevates maailma osades erinev. 2009. aastal on ramadaan 22. augustist kuni 19. septembrini ja lõpeb seega enne meie reiside algust.
    Taksod
    Viimase aasta jooksul on kuurortidesse tekkinud korraliku märgistusega korralikke taksosid. Tegelikult sõidab taksona kõik, millel on neli ratast all. Ja sõidab uhkelt: muusika mürtsumas, aknad valla ja kiirus suur!
    Pidage taksosse istudes meeles, et tingimine on ka siin hädavajalik! Hinnas tuleb enne sõitu kokku leppida ja taksojuhi nimetatu vähemalt poole võrra alla lüüa!
    Tingimine
    Araabiamaades on tingimine arendatud rahvuslikuks kunstivormiks. See on põnev väljakutse, mis ideaalis peaks kummalegi osapoolele nii lõbu kui kasu pakkuma. Kui siis peale vastaspoolest lugupidavat ja samas teineteist kergelt tüssata püüdvat tingimist toimub ost, on rahulolu mõlemapoolne.
    Ei ole kahjuks olemas kindlaid reegleid selle kohta, kui palju võib hinnast alla saada. Kauplemine algab kaupmehe nimetatud alghinnast, selle aga määrab tema terane hinnang Teie võimalikule asjatundlikkusele. Alghind võib tegelikust müügihinnast mitmeid kordi kõrgem olla! Kui Teid kaup huvitab, tuleks teha oma pakkumine. See tuleb teha nii madal, kui vähegi söandate. On olemas mitteametlik soovitus pakkuda 5 korda madalam hind. Kauba tegelik müügihind sünnib sõbralikus jõu- ja vaimukatsumises kuhugi nende kahe äärmuse vahele.
    Tollieeskirjad
    Egiptuse kaupade ostmisel ja väljaviimisel piiranguid ei ole. Rangelt on keelatud antiikesemete väljaviimine. Samuti ei tohi välja viia rohkem kui 100 aasta vanuseid ehteid, maale või vaipu. Rangelt on keelatud on koralle korjata ja maalt välja viia – isegi kui leiate need rannalt. Trahv võib olla soolane.
    Otsid endale lõõgastavat reisi?
    Pole probleemi! Lennutame sind ükskõik millisesse riiki. Võta meiega ühendust ning teeme sulle parima pakkumise!

    chakra1 finair1 kidytour insta1 nova1 salva1 tallink1 nova tez1tez1anex